FIZYKA - Budowa i właściwości Atomu
Atom (z gr.atomos : "niepodzielny") – najmniejszy, niepodzielny metodami chemicznymi składnik materii. Atomy składają się z jądra i otaczających to jądro elektronów. W jądrze znajdują się z kolei protony i neutrony. Jądro jest kilkadziesiąt tysięcy razy mniejsze od całego atomu i skupia ono w sobie praktycznie całą masę atomu, gdyż proton i neutron są o ok. 2000 razy cięższe od elektronu. Protony i neutrony mają w przybliżeniu taką samą masę. Neutrony są cząstkami obojętnymi elektrycznie, protony noszą ładunek elektryczny dodatni, zaś elektrony ujemny. W każdym atomie w stanie podstawowym liczba protonów i elektronów jest jednakowa. Wartość ładunku elektrycznego protonów i elektronów jest także jednakowa, więc atomy jako całość są obojętne elektrycznie. Atomy z liczbą elektronów różną od liczby protonów nazywane są jonami. O właściwościach atomów decyduje głównie liczba protonów w jądrze atomowym, atomy o takiej samej liczbie protonów w jądrze należą do tego samego pierwiastka chemicznego. Atomy są podstawowymi elementami budującymi materię w chemii, nie zmieniają się w reakcjach chemicznych. Atomy są najmniejszymi cząstkami rozróżnianymi metodami chemicznymi.

elektron - e - -1,6*10-19C = 0,00055u
proton - p - 1,6*10-19C = 1,0073u
neutron - n - 0 = 1,0086u




Atomy różnych pierwiastków różnią się liczbą atomową, (Z), która wskazuje na liczbę protonów bądź elektronów.
Ten sam pierwiastek może posiadać różną liczbę neutronów w jądrze atomowym i mówimy wtedy o jego izotopach. np. Wodór posiada 3 izotopy: prot, deuter i tryt, które maja odpowiednio 0, 1, 2 neutrony.
Ilość neutronów wskazuje liczba masowa (A) stanowiąca właśnie sumę protonów i neutronów.
Odmiany pierwiastka o identycznej liczbie masowej i atomowej noszą nazwę nuklidów.
Elektrony rozmieszczone są na powłokach, które z kolei składają się z podpowłok.



Poniższy wzór pozwala obliczyć maksymalną ilość elektronów na określonej powłoce:
2n2, gdzie:
n - numer powłoki
Powłoki oznacza się kolejno literami: K L M N O P Q
Podpowłoki oznacza się kolejno: s p d f


Izotopy - odmiany pierwiastków chemicznych, różniące się liczbą neutronów w jądrach, a tym samym i liczbą masową. Atomy danego pierwiastka (o określonej liczbie protonów) będące różnymi izotopami różnią się liczbą masową (liczba neutronów i protonów w jądrze), różne izotopy mają niemal identyczne własności chemiczne.

1 H i 2H i 3H - odpowiednio - Prot , Deuter i Tryt.

Izobary – jądra atomowe o równej liczbie masowej A, różniące się liczbą atomową Z. W praktyce oznacza to, że izobarami są atomy różnych pierwiastków, mające jednak tę samą liczbę nukleonów.Jak dotąd nie znaleziono, dwóch trwałych izobarów o liczbach atomowych różniących się o 1 (sąsiadujące w układzie okresowym pierwiastków).

17N, 17O i 17F

Izotony – nuklidy pierwiastków, mające tę samą liczbę neutronów (n0) w jądrze atomowym.

2H i 3He


Wzór na masę atomu:



Bibliografia:
- www.wikipedia.org
- „Encyklopedia fizyki” – Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1974
- http://images.google.pl/
- Podręcznik od Fizyki - zeszyt
Zachariasz Baaj kl. 2A